Hlavní činnost:
Nabídka našich služeb a partnerské spolupráce pěstounským rodinám spočívá zejména v dlouhodobém doprovázení rodiny, v poskytování podpory a pomoci pěstounům v péči o svěřené dítě.
Jedná se především o poskytování výchovné a poradenské péče, zprostředkování psychologické a psychoterapeutické či jiné odborné pomoci, pomoc v získávání dalších znalostí v oblasti pěstounských dovedností o svěřené dítě, zvyšování výchovných a sociálních kompetencí rodin. Nabízeny jsou pěstounským rodinám rovněž zajímavé vzdělávací aktivity z oblasti péče o dítě. Naší snahou je poskytnout pěstounským rodinám takovou formu pomoci, aby byly zajištěny všechny předpoklady k vytvoření laskavého, harmonického a bezpečného zázemí pro rozvoj dítěte. K tomuto účelu slouží i celá řada dalších doprovodných aktivit.
Pěstounům je dále poskytována taktéž pomoc při zajištění osobní péče o děti (dále jen výpomoc) a to po dobu, kdy bude jeden z pěstounů - nebo oba - uznáni za dočasně práce neschopné, nebo v případě ošetřování osoby blízké, při narození vlastního dítěte, při vyřizování nezbytných záležitostí či při úmrtí osoby blízké.
Touto pomocí se rozumí i pomoc se zmapováním dostupných zdrojů v širší rodině a komunitě, vytipování a oslovení vhodné osoby, která může dočasně o děti pečovat, koordinace poskytnutí péče apod.
Pěstouni mají dále též právo na poskytnutí pomoci se zajištěním celodenní péče o svěřené děti a to alespoň 14 kalendářních dnů v kalendářním roce- tzv: “respitní péče“. Zde se jedná o povinnost poskytovatele vytipovat a připravit osoby či zařízení zajišťující tuto respitní péči, koordinace této péče a především kvalitní seznámení pěstounské rodiny s takovou osobou či zařízením tak, aby bylo plně zabezpečeno bezpečí dítěte a srozumitelnost postupu této péče pro všechny dotčené, zejména dítě.
Konkrétní podoba, rozsah spolupráce a pomoci je obsažena v uzavřené dohodě o výkonu pěstounské péče mezi pečujícími osobami a poskytovatelem.
Služby v procesu přijímání dítěte:
Tomuto procesu je třeba věnovat maximální pozornost a péči. Jedná se především o pomoc ve fázi adaptace rodiny na nově příchozí dítě i adaptaci dítěte na novou rodinu. Velmi významná je spolupráce s rodinou při vytváření bezpečného prostředí, mapování aktuálních potřeb rodiny a podpora vzniku achattmentu ( citového pouta). Významnou úlohu v tomto sehrává "doprovázení" rodiny, zejména ve své preventivní a terapeutické roli.
Služby během náhradní péče:
Aby mohla být péče o dítě v náhradní rodině co nejlepší a aby se zdárně mohl vyvíjet attachment, poskytujeme pečujícím osobám nejen dlouhodobé doprovázení , ale i celé spektrum dalších podpůrných aktivit jak ve směru k dětem, tak pečujícím osobám. Tyto aktivity (individuální či skupinové; vzdělávací i volnočasové,...) jsou realizovány buď samostatně, nebo vznikají v úzké spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi a zařízeními. Vzájemně se tak tyto aktivity doplňují, navazují na sebe či nabízejí i několik variant tak, aby je bylo možno co nejúčelněji využít při práci s konkrétními rodinami.
Sociální služba raná péče je v roce 2018 poskytována za finanční podpory Karlovarského kraje.